İnternet Erişimi

A. İnternet Erişimi

  1. Kütüphane içindeki bilgisayarlar sadece katalog taraması ve kütüphanenin sahip olduğu elektronik yayınlardan araştırma yapmak için kullanılır.
  2. Bilgisayar yazılım ve donanımına zarar veren kullanıcılar hakkında yasal işlem yapılır. Bu bilgisayarlarda chat yapmak, oyun oynamak ve araştırma amacı dışında kullanmak yasaktır.
  3. Kablosuz ağ üzerinden kullanıcılar kendi bilgisayarları ile de internete bağlanabilirler. Kablosuz ağın adı İTÜ'lüler için "ITU-NET (eduroam)", misafir kullanıcılarımız için "ITU-NET Misafir"dir.
    Şifreleme işlemi yapılmadığından, kredi kartı numarası gibi önemli bilgilerin girilmesi durumunda meydana gelebilecek olumsuzluklardan kütüphane sorumlu değildir.
  4. Kablosuz ağa bağlanarak kütüphaneye lisanslı içeriği yasal olmayan biçimde indiren kullanıcılar kullandıkları cihazların numaraları aracılığıyla tespit edilmekte ve haklarında idari ve gerekirse yasal işlem yapılmaktadır.

B. ITU-NET kablosuz ağına bağlanmakta sorun yaşıyorsanız Bilgi İşlem Birimi'ne danışmadan önce lütfen bilgisayarınızda şu ayarları yaptığınızdan emin olunuz:

  1. İTÜ'nün kök sertitifkalarını indiriniz ve kurunuz. Bu sertifikaları http://pki.itu.edu.tr linkinde bulabilirsiniz.
  2. İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın internet sitesi üzerindeki https://bidb.itu.edu.tr/bilgi-bankasi linkinde belirtilen ayarları yapınız.
  3. İlk iki adımı doğru yaptığınız halde ITU-NET kablosuz ağına fiziksel bağlantı sağlıyor fakat "login" ekranında sorun yaşıyorsanız bu durum bilgisayarınızın daha önce bir etki alanı altında (domain) çalışmış olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu sorunu aşmak için şu linkte bulunan adımları takip edebilirsiniz: http://www.library.itu.edu.tr/t/08/ITU_NET.html