ISBN-ISSN

Üniversitemiz, Kültür Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden sertifika alarak İstanbul Teknik Üniversitesi markasıyla yayıncılık yapmaktadır.

Yapılacak yayınlar için ISBN ve ISSN alınması bir zorunluluk olduğundan, ISBN ve ISSN alabilmek icin aşağıdaki işlemler yapılarak, bilgi ve formların Erdal IŞIK'a (erdal@itu.edu.tr, Tel.:285 6626) iletilmesi gerekmektedir.

ISBN İşlemleri

 1. ISBN/ISSN talepleri, İTÜ Yayın Komisyonu Başkanlığının ilgili yayına vereceği “ONAY” ile mümkün olabilmektedir. Bu nedenle, onay yazısı Daire Başkanlığımıza ulaşmadan, hiçbir yayın işleme alınmayacaktır.
  Bu amaçla öncelikle İTÜ Rektörlük makamına hitaben, ISBN/ISSN istenen yayına yönelik kısa bilgilerin de bulunduğu bir dilekçe hazırlanarak, Rektörlük Yazı İşleri Müdürlüğü’ne verilmelidir. İTÜ Yayın Komisyonu Başkanlığı tarafından incelenecek olan yayınınıza ait "OLUR" yazısı tarafımıza ulaşmalıdır. Bu aşamadan sonra diğer işlemlere geçilebilir.
 2. Bundan sonraki süreci takip edecek ve gerektiğinde iletişim kurulacak bir personel belirleyiniz ve tarafımıza bildiriniz,
 3. Linkte yer alan ISBN için gerekli bilgiler formunu doldurunuz ve tarafımıza iletiniz.
 4. Esere bandrol alınma zorunluluğundan dolayı, yayının içeriğine göre ilgili linklerden  indirilecek Mali Haklar Formu, editörlü konferans yayınları için (linki tıklayınız) her bir editör;  bunun dışında kalan gerçek yazarlı yayınlar  için (linki tıklayınız) her bir yazar tarafından ayrı ayrı doldurulup, ıslak imza ile imzalanıp tarafımıza basılı ya da pdf formatında iletiniz,
 5. Ayrıca her bir yazarın/editörün TC kimlik numarasını ve çalışılan matbaanın serfitika numarasının iletiniz,
 6. ISBN sürecinde bandrol başvurusunun tarafımızca yapılması, bandrollerin alınması ve basım sonrası eser piyasaya çıkmadan matbaa tarafından eserlerin bandrollenmesi gerekmektedir,
 7. Bandrollerin alınacağı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, eser sayısına gore (Adet x 0,022 TL) bandrol ücreti talep etmektedir. Bu ücretin daha sonra vereceğimiz IBAN adresine yatırılarak e-makbuzun tarafımıza ulaştırılması gerekmektedir,
 8. Bandroller YAYFED'den alınarak, matbaaya iletilmek üzere eser sahibine teslim edilir,
 9. İ)Matbaa yasal olarak basımdan sonra 15 gün içinde esere ait 6 nüshayı İstanbul İl Derleme Müdürlüğü’ne göndermek zorundadır. Bu konuda matbaanızı takip etmek sizin sorumluluğunuzdadır.

 

ISSN İşlemleri

 1. Yapılacak süreli yayınlar için ISSN alınması bir zorunluluk olduğundan, ISSN alabilmek icin, 5187 Sayılı Basın Kanunu hükümleri gereğince İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na linkte yer alan beyannamede yer alan belgeler verilmektedir.
 2. Bu işlemden sonra başvuru için süreli yayın ile ilgili bilgilerle birlikte kütüphanemize başvurabilirsiniz. Başvuru için ilgili personel: Erdal IŞIK (erdal@itu.edu.tr, Tel.:285 6626).