Yeni Alınan Veritabanları
Deneme Erişimli Veritabanları

American Chemical Society (ACS) Açık Erişim Dergilerde Yayın Yapma Hakkı

tarafından mursel tekin | Şub 23, 2022
İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi, 2022 yılı veritabanı aboneliği kapsamında American Chemical Society (ACS) ile açık erişim dergilerde ücret ödemeden yayın yapabilmeye olanağı sağlayan "Oku-Yayımla /Read and Publish" anlaşmasını imzalamıştır. Detaylı bilgi için duyuru metnine tıklayınız.
Resim1
                   

                               Resim2

Değerli İstanbul Teknik Üniversiteliler,

Uzun yıllardır abonesi olduğumuz American Chemical Society (ACS) ile 2022 yılı için “ Oku ve Yayımla (Read and Publish)” anlaşması yapılmıştır. ACS aboneliğimizden dolayı ACS dergilerinde sorumlu yazar olarak yapacağınız yayınlar makale işlem bedeli (Article Proccessing Charge - APC) ödenmeksizin açık erişim olarak yayınlanacaktır. Anlaşma, ACS OmegaJACS AuACS Au koleksiyonu ve tüm ACS hibrit dergileri dahil olmak üzere tüm ACS dergilerinde yapılan yayınları (additions, corrections, editorials ve kitap bölümleri hariç) kapsamaktadır.

Altta yer alan noktalara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

1) Gönderen sorumlu yazar, Paragon Plus profilindeki açılır bir menü aracılığı ile üniversitemizi seçerek kurumumuzla ilişkisini mutlaka belirtmelidir. Gönderen sorumlu yazar, hakem değerlendirme süreci boyunca ACS ile iletişim kuracak kişi olarak tanımlanmalıdır. 

2) Gönderen sorumlu yazar, Paragon Plus profilinde üniversite e-posta adresini kullanmalıdır.

Yukarıdaki kriterleri karşılayan yazarlar Nitelikli Yazar (Qualifying Author) olarak değerlendirilecektir. Nitelikli yazar olarak makalenizin kabulü sırasında otomatik olarak açık erişim fon talebi oluşacak ve fon talebinizle ilgili işlem yapıldığında Copyright Clearance Center (CCC)'dan bir bildirim alacaksınız.

Dergi Yayın Sözleşmesi (Journal Publishing Agreement) tamamlanırken, makalenizin açık erişim sözleşme kapsamında olduğu bilgisi yer almalıdır. Sözleşmede bu bilginin yer almaması veya makalenizin açık erişim yayınlanmasıyla ilgili sorun yaşamanız durumunda bizimle kutuphanedanis@itu.edu.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.

ACS Oku-Yayımla anlaşması ile ilgili broşürleri ekte bulabilirsiniz.

Saygılarımızla,

İTÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 

ÖNEMLİ DUYURU:

2023 yılı itibariyle, "makale işlem bedeli" ödemeksizin bilimsel makalelerin açık erişim yayımlanmasına imkan sunan "Oku ve Yayımla Anlaşmaları"mızın sayısı beşe çıkmıştır. İçinde bulunduğumuz yılın ilk yarısı itibariyle Üniversitemiz, açık erişim yayıncılık alanındaki öncülüğü ile de fark yaratmıştır. Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu (ANKOS) kapsamında, imzalanan ilk oku ve yayımla anlaşmalarından biri olan American Chemical Society (ACS) yayınevi anlaşmasında İTÜ, öngörülen sayının üstüne çıkmış, tüm yıl için ayırılan kotaya ilk altı aylık dönemde ulaşmıştır. Bilim dünyasına yaptığınız bu önemli katkı, bizlerin takip eden süreçlerdeki pazarlık gücünü artıracak ve daha yüksek sayılarda açık erişim yayın hakkı talebinde bulunurken elimizi güçlendirecek önemli bir girdi olmuştur.

Bundan sonraki süreçte kimya ve ilgili bilimlerde yapacağınız yayınlarınız için çok disiplinli içeriğe sahip olan Cambridge University Press, Oxford University Press ve Wiley yayınevleri ile yapılan Oku ve Yayımla Anlaşmalarından yararlanabilirsiniz. Bu üç yayınevi ile olan anlaşmalardan doğan makale işlem ücreti ödemeksizin açık erişim yapma hakkı tüm bölümlerdeki akademisyenlerimiz için geçerlidir. Association for Computing Machinery (ACM) Oku ve Yayımla Anlaşması da devam etmektedir ve ilgili alanlarda yapılacak yayınlar gönderilebilir. Bu dört yayınevi ile yapılan anlaşmaların şartlarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

acs

Kütüphaneciye Danış