Kurumsal Kimlikle Erişilebilen Veritabanları

Akademik veritabanlarına erişimde kullanılan YETKİM-Kurumsal Kimlikle Erişim servisinde sorun yaşanmaktadır. Sorunun düzeltilmesi için çalışılmaktadır. Bu süreçte alternatif kampüs dışı erişim yöntemlerini de kullanabilirsiniz. Alternatif erişim yöntemleri için lütfen ziyaret edin: https://kutuphane.itu.edu.tr/hizmetler/kampus-disi-erisim

Türkiye’nin yüksek eğitim ve araştırma kurumları için YETKİM (TÜBİTAK-ULAKBİM) adı ile bir kimlik federasyonu kurulmuştur. Kullanıcıların kurumsal kimlik sistemine tanımlanmış olan veritabanlarına giriş yapabilmek için kurumsal ağ, proxy veya benzeri bir yazılım ile kurum ağına doğrudan veya uzaktan bağlanmasına ihtiyaç bulunmamaktadır.

Kullanıcılar YETKİM’e tanımlı veritabanlarına internete bağlı herhangi bir bilgisayar aracılığı ile bağlanabilirler.

Detaylı bilgi için https://yetkim.org.tr/hakkinda/

ÖNEMLİ HATIRLATMA:

1-Kurumsal kullanıcı adı girişi İTÜ Eposta hesabınızdaki kullanıcı adı ve şifresiyle yapılmaktadır. Kullanıcı adı “@itu.edu.tr” uzantısı olmadan yazılmalıdır. Örnek : “demirgul” .

2-İTÜ’nün YETKİM’de tanımlı kurumsal isimleri yaygın olarak;  Türkçe,  İstanbul Teknik Üniversitesi, İngilizce İstanbul Technical University veya Technical University of Istanbul  şeklindedir. Kurum adı taranırken bu isimler referans alınmalıdır.

Kurumsal Kimlik ile Erişim Sağlanan Veritabanları Listesi

American Institute of Physics (AIP)

Karşınıza çıkan sayfada "Sign in via your Institution" bağlantısını takip etmelisiniz. "Turkey - YETKIM"'i federasyon olarak seçtikten sonra, Istanbul Technical University'i seçip, İTÜ Giriş kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz. Ayrıca sağ üst tarafta "Institutional Accounts"'a bastığınızda açılan pencerede Istanbul Technical University adını görmelisiniz.

ACM Digital Library

Karşınıza çıkan sayfada "Get Access" bağlantısını takip etmelisiniz. Gelen formda "Sign in">>"Institutional Login"' altında, Istanbul Technical University arayıp seçtikten sonra, İTÜ Giriş kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilirsiniz. Ayrıca sağ üst tarafta üniversite adınızı görmelisiniz.

American Chemical Society (ACS) 

Herhangi bir yayının sayfasını ziyaret ettiğinizde karşınıza çıkan sayfada sağ üst taraftaki "Find my institution" bağlantısını ya da makale başlığının altındaki  "Access Through ..." bağlantısını takip etmelisiniz. Gelen sayfada üniversitenizi arayıp seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz. Ayrıca sağ üst tarafta "Access provided by ..." şeklinde üniversite adınızı görmelisiniz.

Eğer bir hata mesajı alıyorsanız, ya da üniversite adı hiç görünmüyorsa ya da sayfada farklı bir kurumun adını görüyorsanız bir sorun olabilir. Lütfen, yaşadığınız problemi detayları ile yetkim@ulakbim.gov.tr adresine iletin.

Annual Reviews

Karşınıza çıkan sayfada "Choose Your Access Option" >> "Access Through Your Library/Institution " bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında kendi üniversitenizi seçtikten sonra, kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz. Ayrıca sayfanın orta/sağ üst kısmında "Access Provided by TÜBİTAK ULAKBİM" ya da üniversitenizin ismini görmelisiniz. Ayrıca indirilen pdf dosyasının sol tarafında "Access provided by ... " şeklinde üniversite adınınızı görmelisiniz.

Eğer tam metin erişiminiz yoksa, bir hata mesajı alıyorsanız, ya da sayfada farklı bir kurumun adını görüyorsanız bir sorun olabilir. Lütfen, yaşadığınız problemi detayları ile yetkim@ulakbim.gov.tr adresine iletin.

ASME (The American Society of Mechanical Engineers) Digital Collection

1- asmedigitalcollection.asme.org adresinden veritabanı sayfasına giriş yaptıktan sonra sağ üstte yer alan "Sign In" kısmından "Sign in via your Institution"'a tıklayın. 
ASME Yetkim

2- Ardından açılan sayfadan "Sign In via Shibboleth" kısmından Önce Turkey (YETKIM) sonra açılan menüden Istanbul Technical University'yi seçin ve Select'e tıklayın.
ASME Shb

3- Yönlendirildiğiniz sayfada İTÜ hesabı bilgilerinizi girebilirsiniz.
itu

CAMBRIDGE CORE JOURNALS

1-Veritabanına bağlandıktan sonra ” Log In” butonuna tıklayınız.

2- Access through Istanbul Technical University ‘i seçiniz.

3-Gelen şifre ekranına İTÜ eposta kullanıcı adı(“@itu.edu.tr” uzantısı olmadan) ve şifrenizi giriniz.

EMERALD INSIGHTS JOURNALS

1- Veritabanına bağlandıktan sonra “Login” butonuna tıklayınız.

2-Gelen ekranda üniversitenizin adını yazarak  üniversiteyi seçiniz.

3-Sonrasında gelen ekrana İTÜ eposta kullanıcı adı(“@itu.edu.tr” uzantısı olmadan)  ve şifrenizi giriniz.

JSTOR Archive Journal Content

1- Veritabanına bağlandıktan sonra “Log In” butonuna tıklayınız.

 

2-Gelen ekranda find my institution’dan üniversitenizin adını yazarak, seçiniz.

 

 

3- Gelen ekrana İTÜ eposta kullanıcı adı(“@itu.edu.tr” uzantısı olmadan)  ve şifrenizi giriniz.

IEEEXplore

IEEEXplore sitesinde açılan sayfada yer alan "Institutional Sign In" ya da "Sign in to Continue Reading" bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında Istanbul Technical University'i seçtikten sonra, İTÜ Giriş kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz. Ayrıca sayfanın orta üst kısmında Istanbul Technical University yazısını görmelisiniz (Access provided by Istanbul Technical University şeklinde).

Nature-Springer

 Bu veritabanında bir yayının sayfasını ziyaret ettiğinizde "Access via your institution" bağlantısını takip etmelisiniz. Tanımlı kurumlar arasında Istanbul Technical University'yi seçtikten sonra, İTÜ Giriş kurumsal kimlik sunucusuna yönlendirilmelisiniz. Kullanıcı adı ve parola girişi sonrasında ise makalenin tam metnine erişebilmelisiniz. Ayrıca sayfanın sağ üst kısmında Istanbul Technical University adını görmelisiniz (You have full access to this article via Istanbul Technical University şeklinde). 

REAXYS

1-Veritabanına bağlandıktan sonra “Sign in” butonuna tıklayınız.

 

2-“Sign in via your institution” linkine giriş yapınız.

3-Üniversitenizin adını yazarak seçiniz.

4- Gelen ekrana İTÜ eposta kullanıcı adı(“@itu.edu.tr” uzantısı olmadan)  ve şifrenizi giriniz.