Kampüs Dışı Erişim İçin Proxy Ayarları

Kütüphane elektronik kaynaklarına kampüs dışından erişimde kütüphane hesabınız ile giriş yaparak proxy sunucusundan faydalanabilirsiniz. Bilgisayarınızda bir kereye mahsus yapacağınız ayarlama ile kampüs dışından erişimi gerçekleştirebilirsiniz. Bu ayarlamayı yaptıktan sonra kampüs içinden bağlanıyor gibi kütüphane elektronik kaynaklarına erişebilirsiniz. (Örn.: http://www.sciencedirect.com sitesine aynen bu adresle erişebilirsiniz.) 

Not: İTÜ Akademik VPN hizmetinden faydalanarak da kampüs dışından kütüphane elektronik kaynaklarına erişmeniz mümkündür. Akademik VPN hizmetinden faydalanmak için tıklayın.  

İTÜ Kütüphane proxy sunucusunu kullanabilmek için, şu adresteki Proxy Switcher programını indirin ve indirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı Winrar benzeri bir programla açın, ardından içindeki LibraryProxySwitcher.exe yi çalıştırarak kurulum işlemini tamamlayın. Sonrasında kütüphane elektronik kaynaklarının normal adreslerini (kampüs içi adresleri) kullanarak açmayı deneyin.

kurulum

Kullanıcı adı ve parola soran kutucuğa; kullanıcı adı olarak öğrenci numaranızı, parola olarak da kütüphane PIN numaranızı yazın ve giriş yapın. 

login
Proxy Switcher
programı Windows işletim sistemlerinde çalışmaktadır. Programı çalıştırdığınızda, ekranınızın tarih-saat göstergesinin yanında Proxy Switcher programına ait simgeyi görebilirsiniz. Program çalıştıktan sonra bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Proxy ayarını kapatmak için, program simgesi üzerinde mouse ile sağı tıklayarak açılan menüde Disable İTÜ Library Proxy özelliğine tıklayabilirsiniz.

menu

Yukarıda açılan menüde görülebileceği gibi, Proxy Switcher programını durdurmak için Close özelliğine tıklayabilirsiniz. Başlat menüsüne giderek programı yeniden başlatabilirsiniz.

Programın Kaldırılması
Proxy Switcher programını bilgisayarınızdan kaldırmak için, programı kapattıktan sonra C:\Program Files klasörü altında yer alan ITULibraryProxySwitcher klasörünü silmeniz yeterlidir. 

MacOS İşletim Sistemi İçin Proxy Ayarları

MacOS işletim sisteminde proxy sunucusu ayarlamak için aşağıdaki adımları takip edin:
1) Sistem tercihlerinden Ağ'ı tıklayın.
2) Listede kullandığınız ağ servisini seçin; örneğin Ethernet veya Wi-Fi.
3) İleri Düzey’i, sonra Proxy’i tıklayın.
4) Otomatik Proxy Konfigürasyonu'nu seçin. Ardından, PAC dosyasının adresi olan
  http://service.library.itu.edu.tr/proxy/proxy.pac
adresini URL alanına girin. Girdiğiniz adresin http ile başladığından ve başında ve sonunda boşluk olmadığından emin olun. 

macproxy